Haber Detayı
21 Temmuz 2020 - Salı 12:29
 
ESNAFA DESTEĞİN EN FAZLA YAPILDIĞI KENT: ISPARTA
EKONOMİ Haberi
ESNAFA DESTEĞİN EN FAZLA YAPILDIĞI KENT: ISPARTA

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, 25 bin TL kredi + 25 bin kredi kartı destek paketinden Isparta merkezde 3600 esnafın faydalandığını açıkladı. EKK’dan da 25 bin TL üstü başvurular kapsamında 110 milyon TL plasman dağıtıldı.

EKK Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural, Isparta merkezde 3600 kişinin 25 bin TL’lik krediden faydalandığını açıkladı. Tural, Isparta’nın bu rakamla Türkiye birincisi olduğunu bildirdi.

Tural, basın toplantısında şöyle konuştu:

“Bizler de odalarımız, birliklerimiz, konfederasyonumuz TESK ve Merkez Birliğimiz TESKOMB’la birlikte devletimiz tarafından yürürlüğe konan her türlü tedbir ve düzenlemeye destek verdik. Alınan her karara disiplinle uyulması için esnafımızı bilinçlendirdik. Hastalığın yayılmasını engellemek için alınan önlemler, hem yerel düzeyde hem de dünya ölçeğinde yatırımı, ticareti ve üretimi sekteye uğrattı. 

Tabi bu süreçten en çok etkilenen kesim hiç şüphesiz küçük sermayesi ve kapasitesi ile esnaf ve sanatkarımız oldu. Berber ve kuaförlerden kıraathanelere, eğlence yerlerinden lokantalara kadar pek çok işletme geçici süreliğine kapatıldı, toplu taşımada yeni kurallar kondu. 65 yaş üstü esnafımız işyerini açamaz oldu. İnsanların evden çıkamamaları, en temel ihtiyaçların bile ertelenmesi esnaf ve sanatkarımızı derinden etkiledi.

Fakat devletimiz sağolsun. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketiyle esnaf ve sanatkarımıza kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla Halkbankasından kullandıkları Hazine destekli kredilerin üç aylık taksit ve faiz ödemeleri ertelendi. Yine Halkbankasından ertelemeli doğrudan kredi kullandırılması,  kısa çalışma ödeneği, hane başına gelir desteği, vergi ve prim borçlarında erteleme, kamu kurumlarına ait işyerlerinden kira alınmaması gibi desteklerle esnafımız biraz olsun nefes aldı. Son olarak da kooperatif takibine intikal eden borçlar için esnafımıza yapılandırma kolaylığı getirildi. Verilen desteklerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ancak gelinen noktada, esnaf ve sanatkarımızın daha çok desteğe ihtiyaç duyduğu ortadadır.”

Kaynak: () - Muhbir32 Editör: Muhbir32
Etiketler: ESNAFA, DESTEĞİN, EN, FAZLA, YAPILDIĞI, KENT:, ISPARTA,
Yorumlar
Haber Yazılımı