Haber Detayı
11 Mayıs 2021 - Salı 17:45
 
EĞİRDİR GÖLÜ İÇİN KISITLI SULAMA KARARI
EĞİRDİR GÖLÜ İÇİN KISITLI SULAMA KARARI
GÜNDEM Haberi
EĞİRDİR GÖLÜ İÇİN KISITLI SULAMA KARARI

Atabey Sulaması Sulama Birliği, Eğirdir Gölü'nden yaklaşan yaz sezonu ve tarım arazilerinin sulamasında kullanılacak göl suyuna kısıtlama getirdi.

Atabey Sulaması Sulama Birliği'nden yapılan açıklamada, Eğirdir Gölü havzasında 2021 yılı sulamasında uygulanmak üzere kısıtlı sulama programı çalışmaları başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, "Kısıtlı sulama programının uygulanması ile Eğirdir Gölü'nden ihtiyaç duyulan sulama suyu ihtiyacının da karşılanmasında önlem alınmış olacaktır. 2021 yılı sulama sezonunda Atabey Sulaması Sulama Birliği görev alanı dışında kalan şebeke dışı arazilerde daimi tesisler hariç tek yıllık sık su isteyen ürün çeşitlerine su verilmeyecektir. (Mısır, domates, kabak, biber, karpuz vs.) Ayrıca 2021 yılı sulama sezonunda Atabey Sulaması Sulama Birliği'nce görev alanı içerisinde yer alan arazilere, ürün çeşidi ve sulama şekli (salma, yağmurlama, damlama) gözetmeksizin, tav suyu dahil Eğirdir Gölü su seviyesi ve iklim şartlarının elverişlilik durumuna göre su verilebilecektir, en fazla 2 veya 3 sefer 2021 sezonu boyunca" denildi.

Eğirdir Gölü için 7 maddeden oluşan karara imza atan Sulama Birliği ayrıca bu kararlara uymayarak kaçak su alan kişilere de DSİ 18. Bölge Müdürlüğü ve Sulama Birliği'nce yasal yaptırım uygulanacağını duyurdu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: EĞİRDİR, GÖLÜ, İÇİN, KISITLI, SULAMA, KARARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı