Yazı Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 12:41
 
Isparta’mızın Lokomotif Okulundan Aşura İkramı
BAYRAM AYGÜN
 
 

   26 Eylül 2019 Perşembe, Saat 14: 00 Isparta’ mızın lokomotif okullarından Nazmiye Demirel Ortaokulu bahçesinde Aşura ( Aşure) ikramı vardı. Yarınlarımızı şekillendirecek gençlerimiz aşurelerini iştahla yudumluyorlardı.                                                                               Okul Müdürü Halil Kaya koordinesinde Öğretmenleriyle birlikte değerli çalışanların ikramlarının olduğunu öğrendim.

Aynı saatlerde de İstanbul’ da deprem oldu. Panik olmuş insanlarımız evlerinden kaçışmaktaydılar.

   Öğretmenler, yardımcı personel ve idare birlikte, kendiliklerinden her yıl tekrar ettikleri bir olumlu davranışlarının olduğunu öğrendim..

    Bizleri olgunlaştıran, mutlu eden din kültürü güzelliklerimizden Muharrem ayının ruhuna uygun olarak; ceplerinden katışıp ikramı tertiplemişler. Hicri takvimdeki Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen güzelliğin sevabına nail olmuşlar.. Allah kabül buyursun!..                    

  Şahsımada ikram ettiler. Saygıdeğer Okul Müdürü Halil Kaya bey ve öğretmen arkadaş-larla hem sohbet ettik hem de ikramın tadına vardım. Öğretmenliğimi özlemişim. Yüzlerce öğrenci ve öğretmenlerle, aynı anda yarınların, geleceğimizin mimarı olacaklarla kutsal anlamda aşure yiyoruz, beni mutlu etti..

   Bu esnada arkamızda birkaç aşure yiyen öğrenci ilgimi çektiler. Hani yazımın başlığını “Isparta’ mızın lokomotif okulu..” demiştim ya!  Neden böyle dedim?

Müdür Bey’ e yakın ilk bir öğrenci, ilk aşuresini ağzına götürüp yuttuktan sonra bir cümle sarfettiler.  “- Arkadaşlar biz Aşure diyoruz ya ; orijinal adı Aşura imiş” dediler..

  Öğrencimiz doğru söylediler. İbranice orijinal adı “Aşura” demek anlamındadır.

  İkinci öğrenciikinci aşure kaşığını ağzına götürüp, yutmuş olmalı ki konuşmaya başladı.

”- Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’ imizin Mekke’ den Medine’ ye hicreti yani göç edişleri tarihi Hicri takvimdeki Muharrem ayının onuncu gününe denk geliyormuş arkadaş-lar” demesi beni duygulandırdı hani!... Boş değiller!..

  Aşure yiyen üçüncü öğrenci söz alıp: -“ Arkadaşlar, dinler Tarihi hocaları söylüyorlar, yazıyorlar. Nuh peygamberimizin gemisinin karaya oturduğu ve kara parçasına kavuştuğu günün anısına aşure dağıtılmış.” tufandan kurtulmalarını kutlamışlar bugün...

   Dördüncü öğrenci, hayli bitirmek üzere olduğu aşuresinin son kaşığını ağzına götürüp yuttuktan sonra  konuştular.                              “ -Hz. Adem eşi Hz. Havva’ nın  günahlarının af edilmesi için yaptıkları dualarının kabul edildiğinin,  Hz. İbrahim peygamberin Nemrut ateşinden kurtuluşununı günüymüş” şeklinde söz söylemleri beni şaşırttı desem yeridir..     

Birinci öğrenci tekrar söz aldı. ” - 680 yılında Muharrem ayının onuncu günü, Kerbela Savaşı olmuş.. Hz. Muhammed’ imizin sevgili torunu Hz. Hüseyin bu zaman  İslâm karşıtlarınca şehit edilmiştir” diye arkadaşlarını ilgilendirdi.

  İşte, yazımın başlığını:  “ Isparta’ mızın Lokomotif  Okulundan Aşura İkramı..” dememi herhalde anladınız.

   Düğünlerde görgüsüzce havaya ateş edenlere bakıp; geleceğinizden endişe etmeyin. Ben yarınlarımızdan; bu aşurelerini yudumlayan saygıdeğer gençlerimizi görünce, duyunca endişe etmedim.  Onurlandım.. “Bilinçli bir gençlik geliyor” dedim içimden..                                                                                                

  İnançlı, temkinli, bilinçli, İslâmın güzelliği, büyük Atatürk’ ün hedefine doğru,  çağdaşlığa doğru usul usul adımlarla ilerlediğimizi inanmaya başladım. Gençlerimizdeki küçük küçük adımların, yarınlarda büyüyeceği, “Büyük Türkiye “olacağına inancım arttı..

  Saygıdeğer veliler, size sesleniyorum: Yavrularınızla ilgilenin. Hergün onların okul çalışmalarını bir arkadaş gibi sohbet ederek anlamaya çalışın.                                                

Onlara güven verin!. Çocuklarınızla günlük, bıkmadan, usanmadan ilgilendikçe, öğretmenleri daha iyi yetiştireceklerdir, inanın... Onlar daha düzgün eğitim aldıkça:

   İnsanlarımız yolun ortasından gitmeyecekler.  Arabalar da kaldırımlara park edilmeyecek. Sokak kedilerini ayaklarını yere vurarak korkutmayacaklar. Bu günler yakın!.

   Belki günün birinde uzayda küçük bir adımı bu gençlerimiz atacaklar.  Veya, depremlerde insanlarımızın ölmesine sebep olan nedenleri, depremi önceden haber veren icadları bunlar yapacaklar; ne biliyoruz. Saygıyla.. Bayram  AYGÜN- 2019

 
Etiketler: Isparta’mızın, Lokomotif, , Okulundan, Aşura, İkramı,
Yorumlar
Haber Yazılımı