Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 11:21
 
Yalvaç’ta Sokak, park ve meydan aydınlatmaları belediye tarafından karşılanacak
Yalvaç’ta Sokak, park ve meydan aydınlatmaları belediye tarafından karşılanacak
GÜNDEM Haberi
Yalvaç’ta Sokak, park ve meydan aydınlatmaları belediye tarafından karşılanacak

 Yalvaç’ta Sokak, park ve meydan aydınlatmaları belediye tarafından karşılanacak

Yalvaç Belediyesi, kentin sokak, park ve meydan aydınlatmalarının belediye tarafından karşılanması için Güneş enerji sistemi kuruyor. Sona yaklaşan projenin detaylarını Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü anlattı.

 

 

Belediye tarafından kente güneş enerji panelleri kuruluyor.  Böylelikle daha önce devlet tarafından karşılanan sokak, park ve meydan aydınlatmalarının maliyeti, kurulan güneş enerji panelleriyle belediye tarafından karşılanacak.

Sona yaklaşan projenin detaylarını Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü anlattı. Tütüncü, “2013 yılında yapılan mevzuat değişikliğiyle tüm belediyemizin sokak, park, meydan gibi aydınlatmaları daha önce devlet tarafından karşılanan tüm aydınlatmaların belediyeler tarafından ödenmesi için kanun değişikliği yapılmıştı tabi bunu öteleye öteleye bir çok belediyenin durumu da ortada ve bu güne kadar yüzde 10 gibi bir ödemeyle devam ederek geldik. Ama bu demek değildir ki günü geldiğinde en kısa önümüzdeki süreçte belediyelerin bu sokak park ve meydan aydınlatmalarının belediye bütçesinden karşılanacağı ve önümüzde büyük bir bütçe gideri olarak tehlike gibi beklemekte bu sebeple biz yaklaşık 2.5 sene önce Güneş Enerjisiyle kendi elektriğimizi kendimiz üretelim kamusal ihtiyaçlarda da bütçeye en az harcamanın yapılmasına sebep olalım diye yaklaşık olarak 30 ay önce güneş enerjisi projesi için izin alma meclis kararları gibi çalışmalara başlamıştık kendi öz sermayemizle yapalım sadece belediye bütçesi için değil tertemiz bir çevre içinde bedava olan enerjiyi biran önce programımıza alalım dedik bundan dolayı bizden kaynaklanmayan gecikmeye ekim ayında tün hazırlıklarımızı yaparak ihaleye çıktık 7-8 milyon liraya mal edilen 1 megavat elektrik santralini biz 4 milyon 700 bin tl gibi bir bedelle mal ettik. Bu konuda ilgili kurumlara teşekkürü bir borç bilirim, KDV istisnasıyla 800 bin liralık bir muafiyet alarak 4 milyon 700 bin gibi bir bedelle ki Türkiye’de bu bedelle 1 megavatlık elektriği mal eden kurum yada herhangi bir şirket görmedim o yönde şeffaf ihalemize 4 milyon 700 bin gibi bir bedelle ki 15 gün içerisinde inşallah teslim edilecek güneş enerji projemizi sadece Yalvaç’a değil tertemiz bir çevre için Türkiye’mize armağan edeceğiz” şeklinde açıklamada bulundu

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yalvaç’ta, Sokak,, park, ve, meydan, aydınlatmaları, belediye, tarafından, karşılanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı