Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 15:58
 
Uzaktan eğitim 23 Mart'ta saat 09.00'da başlıyor
EĞİTİM Haberi
Uzaktan eğitim 23 Mart'ta saat 09.00'da başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitimle ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını, 23 Mart'ta saat 09.00'da TRT ekranlarından ders başı yapılacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası'nda uzaktan eğitim ile ilgili merak edilen soruları cevaplandırdı. Bakan Selçuk, uzaktan eğitimlerin yayınının 23 Mart'ta TRT'den başlayacağını ifade etti.

Uzaktan eğitim 23 Martta saat 09.00da başlıyor

Bakan Selçuk, uzaktan eğitim yayınlarının tekrar yayınlarının da olacağını sabah kaçıran öğrencilerin öğleden sonra izleyebileceği şekilde düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Uzaktan eğitimin uzayıp uzamayacağına Bilim Kurulu'nun karar vereceğine dikkat çeken Bakan Selçuk, "Uzaktan eğitim ile ilgili bütün ekip ve içerikler hazır, çekimler bitti. TRT'nin alt yapısı bizi çok rahatlattı" dedi. 

İşte Bakan Selçuk'un açıklamasından satır başları: 

(Uzaktan eğitim dersleri) Pazartesi 09.00'da başlayacak. Dersler okuldaki gibi 40 dakika değil 20 dakika olacak. Sabah yetişemeyenler öğleden sonra izleyecek.

Televizyonda vereceğimiz eğitim aynı zamanda geçmiş konularla, yüz yüze eğitimle de bağlantılı olacak.

Uzaktan eğitim ders ortamı gibi olmalı. Bir masa düzeni olabilir, ders izlerken veya çalışırken sürekli bir şeyin yenildiği, içildiği çok daha esnek bir ortam yerine daha ders ortamına benzer, sınıf ortamına odaklanmayı sağlayacak bir yaklaşım söz konusu olabilir.

 

Sınav içeriği yüz yüze eğitim ile verilenler

(LGS ve YKS) Yüz yüze hangi eğitimi aldılarsa sınav içerikleri de öyle olacak. Biz sınavı yüz yüze verilen eğitimlerden yapacağız. Biz 'Televizyondan izlediğiniz derslerden sınav yapacağız' diye bir yaklaşım içinde değiliz. Bizim derdimiz denetlemek değil, bizim derdimiz illa sınav yapalım da değil. Bizim derdimiz eğitimi eğitim gibi yapmak.

"Sınavların ertelenmemesinden yanayım"

(LGS ve YKS) Eğer sağlık koşulları bunu gerektirirse ertelenebilir. Tercihim ertelememek, zamanında yapmak sınavı.
 
Sınava hazırlananlara sanal sınıflar

Özellikle sınav senesinde olan çocuklar için ekstra bazı çalışmalarımız var. Mesela sanal sınıflar. Bunların takvimi, hangi ilde ne zaman, hangi saatte açılacak, bunların hepsi hazır ve yayınlanacak. Psikososyal destek paketimiz de bir iki gün içinde devreye giriyor."

EBA özel okullara da açık

EBA'yı birkaç ay önce okullar başladıktan sonra bütün okullara açtıklarını anımsatan Selçuk, 23 Mart itibarıyla özel okullardaki 11 ve 12'nci sınıflar için de akademik destek yazılımlarının açılacağını aktardı.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki çocuklarla ilgili soruya karşılık Bakan Selçuk, bunların tamamının paketin içerisinde olduğunu ve yapılabileceklerle ilgili hazırlıklarının bulunduğunu ancak bu kararın sadece eğitim değil, ticari boyutunun da bulunduğunu söyledi.

Bu konularla ilgili çalışmalar bittiğinde toplumla paylaşacaklarını aktaran Selçuk, "Mağduriyet dediğiniz şeyi izliyoruz. Yani nerede, ne tür mağduriyetler var bunlara bakıyoruz. Bunlardan hangisi telafi edilebilir, edilemez, ne şekilde edilebilir, bunlarla ilgili teknik çalışmalar da sürüyor" diye konuştu.

Bakan Selçuk, destekleme ve yetiştirme kursları için de telafi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik de program hazırladıklarını söyledi. 

20 bin öğretmen ataması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açıkladığı 20 bin öğretmen atamasıyla ilgili de açıklama yapan Bakan Selçuk, "Tatil, virüs meselesinden dolayı biraz izliyoruz. Atama gibi takvimi de ilan edeceğiz" ifadesini kullandı. 

Kaynak: () - Muhbir32 Editör: Muhbir32
Etiketler: Uzaktan, eğitim, 23, Mart'ta, saat, 09.00'da, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı