İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
JANDARMA 180 YAŞINDA
JANDARMA 180 YAŞINDA
GERİ DÖNDÜ
GERİ DÖNDÜ
Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 14:07
 
İLK’LERİN YATIRIMI YİNE İLK’LERİ HEDEFLİYOR
EKONOMİ Haberi
İLK’LERİN YATIRIMI YİNE İLK’LERİ HEDEFLİYOR

34 yıl önce 30 kurucu ortakla yola çıkan ve 2015 yılına kadar sadece HES (Hidro Elektrik Santrali) ile elektrik üretimi yapan Aksu Enerji ve Ticaret Anonim Şirketi, şimdi de GES (Güneş Enerji Santrali) ile ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. Şirketin şu günlerde bir önemli yatırıma daha imza atacak olması Isparta ve ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyor. Amerikalı firma ile yatırım görüşmelerinin detaylarını ve geçtiğimiz ay yapılan genel kurulun ayrıntılarını Mustafa Tutar, KUMSAATİ’ne anlattı.

YABANCI ORTAK GELİYOR

Amerikan menşeli bir firma ile yatırım görüşmelerimiz devam ediyor. Bu yatırım satış değil, yabancı ortak alışıdır. Kamuoyunda bu böyle değerlendirilmeli. Bu görüşmeler sonuçlandığı zaman gelecek nakitle hem şirketin sermayesi büyüyecek hem de yeni yatırımlar gerçekleştirilecek. 

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİNİN BAŞARILI ÖRNEĞİ

Aksu Enerji sadece Isparta değil Türkiye’deki yap-işlet-devret modelinde yapılan ilk santral. Bununla ilgili 1985-1986 yıllarında Isparta’nın önde gelen isimleri böyle bir şirket kurmuşlar ve o günden bugüne gelmiş. Ama bu 2015 yılına kadar sadece HES yani Hidro Elektrik Santrali’yle devam etmiş. 2015 yılında GES yani Güneş Enerjisi Yatırımları ile beraber, yönetim kurulu bu sektöre yönelmiş. Şu an 4 yıldır GES ile 8 megawattlık bir santralimiz mevcut. 

HEDEFLER

Biz elektrik üretimi olarak 2018 yılında 13 milyon kilowattsaat’lik bir üretim öngörmüşüz. Üretimimiz 12 milyon 500 bin Kwh. Yani ülkeye hem enerji açısından hem de ekonomik açıdan bir değer kattığımızı düşünüyoruz. Bundan sonra elektrik enerjisi yatırım çalışmalarımız devam ediyor. Kapasitemizi ve kurulu gücümüzü artırarak Yenilenebilir elektrik enerjisi olarak daha çok üretim yapma amacımız. 

YABANCI ORTAĞIN GETİRECEĞİ SONUÇLAR

Yabancı ortak  ile birlikte halen üretilen 12-13 milyon kilowattsaat’lik 75-80 milyon KWH  bir elektrik üretimine ulaşacak

2 BİNİ AŞKIN ORTAK

Öte yandan Aksu Enerjisi’nin binlerce ortağı var. Genel kuruldaki ortak sayımız 2 bin 370 idi. Borsada işlem görmesi sebebi ile Bu rakam sürekli değişim gösterir. 

GES YATIRIMLARI DÖNEMİ BAŞLADI

Aksu Enerji’nin genel kurulunda ortaklara kar payı dağıtılmadığı açıklandı. Bunun da sebebini buradan duyurmak isterim. Şirketimiz son 5 senedir GES yatırımlarına ağırlık verdi. Yani yeni bir yatırım dönemindeyiz. Şirketimizin tüm yatırım için finansmana dönüşüyor. Yatırımlar kendi giderlerini karşılayabiliyor. Bir santralimiz kendi öz mülkümüz oldu, borcumuz bitti. 

ÜRETİM MİKTARLARI

Türkiye’de 2019 yılı Mart ayı sonu itibariyle toplam üretilen elektrik 73.847 gwh. Bunun 1694 gwh’ı güneşle üretiliyor. Türkiye’de lisanslı kurulu güneş enerji santrali 5.500 megawaat, 

Aksu Enerji Yönetim Kurulu 
BAŞKAN: Taner MİRZA
BAŞKAN VEKİLİ: Mustafa TUTAR
ÜYELER: Vedat AKYOL, Ahmet BAŞOĞLU, Nihal İSPİR
BAĞIMSIZ ÜYELER: Şinasi OLGUN ve Kayhan GİRİTLİOĞLU
RÖPORTAJ: Kum Saati Dergisi/Arzu Deniz

Kaynak: Editör:
Etiketler: İLK’LERİN, YATIRIMI, YİNE, İLK’LERİ, HEDEFLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı