Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 14:10
 
BU HABERE DİKKAT!
YAŞAM Haberi
BU HABERE DİKKAT!

   İnşaat Mühendislerı Odası Isparta Temsilcisi Şeref Korkmaz kentsel dönüşümde tapu harç muafiyeti ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Alım satım yaparken, yapının kentsel dönüşüm aracılığı ile yapılıp yapılmadığını kontrol edilmesi gerektiğini belirten İnşaat Mühendislerı Odası Isparta Temsilcisi Şeref Korkmaz "eğer kentsel dönüşümden yapılmış ise harçlardan muafsınız demektir" dedi. Korkmaz açıklamasında şunları söyledi: "6306 sayılı Kanun kapsamında muafiyet uygulanacak vergi, harç ve bazı ücret ödeme türleri aşağıda belirtilmektedir.

• Tapu harçları,

• Noter harçları,

• Belediyeler tarafından alınan ücret ve harçlar,

• Veraset ve intikal vergileri,

• Döner sermaye ücreti ve diğer ücretler,

• Bu işlemler nedeniyle düzenlenecek kağıtlar, resmi dairelerin mal ve hizmet alımlarına ilişkin ödemeler sebebiyle düzenlenen kağıtlar da dahil olmak üzere damga vergisi,

.Kanun kapsamındaki yapıların maliklerine ve malik olmasalar bile bu yapılarda kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak en az iki yıldır ikamet ettiği veya bunlarda işyeri bulunduğu tespit edilenlere bu amaçlarla kullandırılan krediler dolayısıyla lehe alınacak paralar, banka ve sigorta muameleleri vergisi. Eğer kentsel dönüm ile yapılmış bir yerden alım yaparsanız yaklaşık 5.000 TL ile 10.000 TL arasında bir bedel cebinizde kalacaktır."

Kaynak: () - Muhbir32 Editör: Muhbir32
Etiketler: BU, HABERE, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı