İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
JANDARMA 180 YAŞINDA
JANDARMA 180 YAŞINDA
GERİ DÖNDÜ
GERİ DÖNDÜ
Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 15:09
 
Anılar ve Hatıralar Kaybolmaz Yaşar…
- Haberi
Anılar ve Hatıralar Kaybolmaz Yaşar…

Zaman akarsu gibi akıyor. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i 4’ncü ölüm yıldönümünü İslamköy’de Anıt Mezarı başında bir kere daha andık. 

53 yıllık gazetecilik hayatımda 40 yıl bilhassa Isparta gezilerinde devamlı yanında haber akışını takip ettim. Anıt Mezar’da anarken, bir film gibi gözlerimin önünden hatıralar gelip gerçi. Her zaman söylediğim bir söz vardır “HATIRALAR BİR TAŞ PARÇASINA BENZER, AYAĞA TAKILIRSA HATIRLANIR” 
Demirel; Türk politik hayatında gelmiş geçmiş en renkli kişilerden biridir. Özel bir kişiliği vardır. Sabretmesini bilir, hoş görülü ve hafızası kuvvetlidir. Konuştuğu zaman etrafına renk saçan, Cumhuriyet Devrimlerine bağlı, tam bir Atatürk sevdalısı devlet adamıdır. 
Yukarıda saydığım kişiliklere sahip olmasının tek nedeni; okuyan, gören ve yaşayan olmasından ileri geliyor. Yöneticiliği yaşayarak uygulaması, siyasi hayatına 50 yıl gibi uzun bir maratona sahip olmasının nedeni oldu. 
Bilhassa hafızasının kuvvetli olması benim daima nazar-ı dikkatimi çekti. 3-4 sene sonra Isparta’nın ilçe ve köylerini gezerken, şahısların isimleriyle hitap etmesi tüm gazeteci arkadaşları hayrete düşürürdü. Yurt gezilerine sık ısk çıkardı. Bizlere esprili fıkralar anlatırdı. En çok üzüldüğü olayların başında ülkemizde darbelerin sık sık olmasından dert yanardı. En büyük projesi ‘GAP’ projesi idi. Ülkede GAP’ın ve 7 küpeli gelin denilen barajların getireceği ekonomik büyümeyi anlatırken heyecandan uçar gibiydi. Bunun için kendisine “Barajlar Kralı” ismi verildi. 
12 Eylül 1980 Askeri Darbesi oldu. Gözaltına alınarak Zincirbozan’a gönderildi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’da Zincirbozan’a gönderildi. Demirel ve Deniz Baykal’ı ziyaret ettiğimde Demirel bana şunları söyledi; “Buradan mutlaka çıkacağım ve demokrasi yoluna devam edeceğim” KOLAY DEĞİL 6 DEFA GİTTİ 7 DEFA GELDİ. 
40 yıl kendisini takip eden bir gazeteci olarak, Demirel daima hoşgörülü idi. Ulusal Gazetelerin baş sayfalarında çeşitli dedikodular, hatta aleyhinde haber çıkmasına rağmen gazetecilere soruşturma ve dava açmamıştır. 
Milliyet Gazetesi’nin tanınmış yazarlarından rahmetli Örsan Öymen, 1975 yılında kısa dönem askerliğini Isparta’da yaptı. Bir tatil günü evde otururken Süleyman Demirel’den Örsan Öymen’e telefon geldi. Örsan, bir haftadır aleyhimde yazı yazmıyorsun neden?” sorusuna Öymen, “Sayın başbakanım şu anda Isparta’da askerliğimi yapıyorum” dedi. Askerlik bittikten sonra beraber İslamköy’e gittik. Tabi 1975 yılında İslamköy sokakları hayvan pisliği, hatta Demirel’in doğduğu ev harap ve bakımsızdı. İlk köşe yazısında Örsan “Sen ne biçim Başbakansın. Köyünün sokaklarında halen hayvan pislikleri, hatta doğduğun ev bakımsız” diye yazdı. 
Demirel’den tek bir cümle dahi itiraz gelmedi. 
Senirkent ilçesinde sel felaketi oldu. Bir çok can kaybı oldu. 3 gün sonra geçmiş olsun diye Senirkent’e gelen Demirel’e yaşlı bir vatandaş “Ne yüzle geldin. Utanmadın mı? Sana senelerce bizi bu tepeden düzlüğe çıkar. Tepenin yamacına bent yap. Suları böl dedik. Yapmadın” dedi.
Rahmetli Örsan Öymen, Demirel’i tarif ederken şunları söyledi. “Demirel sabırlı hoşgörülü bir kişiydi. Her hafta bana telefon ederek. Örsan aleyhimde bir haber yok mu? Neden yazmıyorsun’ diye sorardı. Demirel’in söylediği şu sözleri hiçbir zaman unutmam; İnsanın aleyhinde bir yazı yazılır ve konuşulursa o insan daima yükselir ve kazanır derdi. 
Isparta’ya bir çok eserler kazandıran Demirel, bu eserlerin arasında SDÜ ön plandadır. Bugün 100 bin öğrencisi ile Isparta’nın en büyük gelir kaynağıdır. Ben de Ispartalı vatandaşlarla beraber üniversitenin açılması için, Demirel Başbakanken devamlı yanına gittik. Ben 5. defa Demirel’in yanına gittiğimde söz sahibi oldum. “Beyefendi, Isparta’ya ne zaman üniversite açılacak” diye sorduğumda bana sert bir ifadeyle, ‘ne diyorsun yakında açılacak’ dedi. Yüzümdeki o ifade değişmiş olmalı ki, Cumhurbaşkanı Köşkünden ayrılırken, arkadan geldi, elimi tuttu. Adeta benim gönlümü alırcasına. Bu fotoğrafı halen saklıyorum. 
İşte yöneticilik budur. Bu büyük devlet adamını bir kere daha anarken, nur içinde yatsın.

Kaynak: () - Muhbir32 Editör: Muhbir32
Etiketler: Anılar, ve, Hatıralar, Kaybolmaz, Yaşar…, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı